Bieganie – aktywność fizyczna, korzyści i działanie

Bieganie – aktywność fizyczna, korzyści i działanie

Bieganie jest jedną z najbardziej popularnych i najczęściej uprawianych aktywności fizycznych, jest też naturalną i niewymuszoną formą ruchu, z której korzystamy od najmłodszych lat. Systematyczna aktywność fizyczna i bieganie działają korzystnie na naszą wydolność i kondycję. Bieganie wysmukla i wyszczupla sylwetkę oraz zwiększa odporność organizmu. Chroni przed zapadaniem na choroby cywilizacyjne m. in. otyłość, choroby serca, nerwicę i depresję. Bieganie jako forma aktywności fizycznej nie wymaga dużych nakładów finansowych. Do biegania wystarczą dobre sportowe buty, luźne ubranie oraz motywacja.

Bieganie dla zdrowia

Bieganie ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, kondycję, wygląd oraz na nasze samopoczucie. Osoby, biegające regularnie oraz osoby aktywne fizycznie, są bardziej odporne psychicznie i fizycznie, rzadziej zapadają na różnego rodzaju choroby oraz szybciej wracają do zdrowia po przebytych infekcjach. Bieganie poprawia humor i sprawia, że jesteśmy bardziej tolerancyjni i zrelaksowani – podczas biegania wydzielają się endorfiny (hormony szczęścia), które dają nam poczucie szczęścia i pomagają zachować równowagę psychiczną.

Regularne bieganie pomaga zachować szczupła i wysportowaną sylwetkę, modeluje i ujędrnia figurę, poprawia kondycję i wydolność oddechową. Wzmacnia również mięśnie, ścięgna, uelastycznia stawy i przyspiesza metabolizm. Wpływa korzystnie na pracę serca i układ krążenia – systematycznie bieganie poprawia wydolność serca. Dobrze wytrenowane mocne i zdrowe serce lepiej wykonuję swoją pracę i ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Osoby systematycznie biegające są bardziej odporne na zmiany ciśnienia i pogody – ruch na świeżym powietrzu hartuje ducha i ciało.

Bieganie ma istotny wpływ na wygląd i samoocenę

Systematycznie bieganie nie tylko zapełnia wieszak na medale ale wpływa również na wygląd i opóźnia procesy starzenia organizmu. Osoby biegające wyglądają młodziej niż ich rówieśnicy, wykazują się lepszą sprawnością, siłą i kondycją. Biegi uprawiane na świeżym powietrzu mają korzystny wpływ na wygląd skóry, która dotleniona i lepiej ukrwiona prezentuje się młodziej niż wskazuje, metryka. Biegając, stymulujemy układ nerwowy i zwiększamy swój potencjał umysłowy – dotleniony i zrelaksowany mózg pracuje sprawniej i szybciej.

Bieganie poprawia równowagę i kondycję psychiczną, zapominamy o kłopotach dnia codziennego i stresujących sytuacjach. Endorfiny wytwarzane podczas wysiłku dają nam poczucie szczęścia i wyciszają nasze negatywne emocje. Zrelaksowani i optymistycznie nastawieni do życia działamy szybciej i uzyskujemy, lepsze efekty co z kolei przekłada, się na naszą samoocenę. Systematyczne uprawianie biegów wpływa korzystnie na wszystkie aspekty naszego życia i podnosi naszą formę fizyczną i psychiczną – biegając, inwestujemy w swoje zdrowie i dobre samopoczucie.