Biegowe ciekawostki.

bieganie rozgrzewka biegowe ciekawostki

Biegowe ciekawostki.

Sportowe a może biegowe ciekawostki czyli próba odpowiedzi czy bieganie jest szkodliwe czy korzystne dla zdrowia?

• W 2016 roku przeprowadzono badania na szczurach z których wynika, że dzięki bieganiu długich dystansów powstaje więcej nowych komórek mózgu niż pod wpływem interwałowego lub siłowego treningu.

• Testy wykonane na 2439 biegaczach wykazały , że biegający ludzie rzadziej zapadają na chorobę zwyrodnieniową stawów kolanowych niż niebiegający.

• 2014 roku dokonano zaawansowane eksperymenty na trzech grupach seniorów, którzy biegali, spacerowali lub należeli do grupy siedzącej. Wyniki wykazały, że biegacze mają na starość lepszą ekonomię chodzenia niż spacerujący, których efektywność poruszania się nie wiele odbiegała od „kanapowiczów”.

• Naukowcy z Kopenhagi doszli do wniosku, że zaledwie dwa tygodnie bez ruchu a już wzrasta ryzyko chorób serca i cukrzycy. Wystarczyło, że osoby w trakcie rekonwalescencji zaczęły regularnie chodzić schodami zamiast jeździć windą i robiły ponad 1400 kroków dziennie, a ich poziom glukozy i tłuszczu we krwi zaczął się poprawiać i stabilizować.

• W badaniu przeprowadzonym na 8762 mężczyznach udowodniono, że zarówno większa siła mięśni, jak i większa sprawność układu krążenia pomagają zredukować u mężczyzn ryzyko związane ze śmiercią. Naukowcy chcieli sprawdzić jaki wpływ na umieralność ma siła mięśni u mężczyzn.

• Według japońskich naukowców mężczyźni, którzy prowadzą aktywny tryb życia, są o 13% mniej narażeni na zachorowania na raka niż prowadzący siedzący tryb życia. Jeśli chodzi o kobiety to ryzyko wystąpienia nowotworu jest u nich o 16% niższe.

• Na Uniwersytecie w Oslo odkryto, że trening interwałowy przynosi więcej korzyści niż długie sesje średnio-intensywnych ćwiczeń. Poprzez trening interwałowy zwiększyć można dopływ tlenu do swoich komórek nawet o 39%.

• Ludzie, którzy więcej przebywają aktywnie na powietrzu, mają wyższy poziom witaminy D zapobiegającej łamaniu się kości od tych, którzy nie ćwiczą na zewnątrz. Zamiast bieżni na siłowni, wybierz trasę w parku.

• Przeprowadzone badania wykazały, że osoby wysypiające się w nocy biegają szybciej niż ci, którym brakuje snu. Niewyspani mają także problem z koncentracją i bywają osłabieni, a efekty ich pracy nad kondycją są gorsze.

Następne biegowe ciekawostki już w krótce.

Scroll to Top