Czy bieganie w maseczce jest szkodliwe dla zdrowia?

bieganie w maseczce

Czy bieganie w maseczce jest szkodliwe dla zdrowia?

Wielu sportowców zadaje sobie pytanie, czy bieganie w maseczce nie szkodzi zdrowiu. Maseczki, które ze względu na wymóg reżimu sanitarnego nosimy, mają wiele wad i nie zachęcają do ich noszenia. Pomimo tego, że chronią ponoć w pewnym stopniu przed zarażeniem, to zdecydowanie obniżają też nasz komfort.

Czy bieganie w maseczce jest szkodliwe? Może istnieje jakieś inne alternatywne rozwiązanie, które poprawi jakość naszego życia?

Czy bieganie w maseczce ma więcej wad, czy zalet dla naszego zdrowia?

W mediach słyszymy że to dobra ochrona przed wirusami. Niestety nie w 100 procentach. Standardowe maseczki, które nosimy na co dzień, nie do końca nas chronią. Już sam fakt, braku przylegania szczelnego do naszej skóry, jest tego potwierdzeniem. Sprawa dodatkowo komplikuje się, gdy z maski chcemy skorzystać podczas joggingu lub zawodów sportowych.

Nasz wieszak na medale świeci pustką, a plany, by go zapełnić, pokrzyżowała pandemia. Decydujemy się zatem, by jednak wystartować w maseczce. Pierwsze pięć minut biegu jest znośne, kolejne minuty niestety stają się walką o przetrwanie. Maska zaczyna robić się wilgotna i ociera się o naszą skórę. Powietrze, przez nas wydychane, zwłaszcza podczas wzmożonego wysiłku, nie wydostaje się całkowicie na zewnątrz- jest po części zatrzymywane i z powrotem wraca do płuc. Przez to, podczas szybszego oddychania, między naszą twarzą a maską tworzy się specjalny mikroklimat, który stanowi idealne środowisko dla rozwoju bakterii. Dodatkowo cera na twarzy robi się zaczerwieniona i swędzi.

Jakie są skutki biegania w maseczce, dla naszego zdrowia?

Długotrwałe noszenie maseczki niestety nie wpływa najlepiej na nasze zdrowie. Trening biegowy jest zalecany przez wielu lekarzy, jako sposób na odstresowanie się, czy poprawienie nastroju i naszej kondycji. Jednak, gdy podczas niego używamy maseczki, to już niestety, nie działa tak pozytywnie na nasz organizm. Długotrwałe zasłanianie twarzy może powodować częstsze bóle głowy, a nawet nudności. Dzieje się tak, ponieważ dwutlenek węgla w wydychanym powietrzu zatrzymywany jest przez warstwy ochronne maski. W konsekwencji nasz organizm wdycha go, zamiast tlenu. W skrajnych przypadkach może dojść do częściowego niedotlenienia. Stąd biorą się dolegliwości, które często nam towarzyszą podczas biegania lub zaraz po. Zatem, noszenie maseczki podczas uprawiania sportu jest bardzo niewygodne i potrafi skutecznie zniechęcić. Specjaliści informują o utrudnionej wymianie oddechowej, która znacznie pogarsza wydolność. Bieganie w maseczce odradzają również kardiolodzy, szczególnie osobą z problemami sercowymi i po zawałach.

Bieganie jako wzmożona forma wysiłku, wymaga większego przepływu powietrza i filtracji. Brak tego czynnika może powodować zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, tachykardię i duszności. Zwiększa również ryzyko infekcji gdyż brudna i mokra maska stanowi siedlisko drobnoustrojów. Najważniejszym jednak czynnikiem, który powoduje że nie powinniśmy biegać w maskach jest niewątpliwie pogorszenie wydajności organizmu.

Czy bieganie w maseczkach może być alternatywnym sposobem na polepszenie wydolności oddechowej?

Mogłoby się zdawać, że jeżeli noszenie maseczki podczas biegania utrudnia oddychanie, to tym samym może stanowić dobry trening, na polepszenie wydolności oddechowej. W rzeczywistości jednak może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Drobnoustroje, które mnożą się podczas oddychania w masce, mogą stać się przyczyną infekcji i w efekcie doprowadzić do wielu nieprzyjemnych powikłań układu oddechowego. Oczywiście istnieją sposoby na polepszenie wydolności oddechowej. W tym celu jednak używa się specjalnych masek, odpowiednio przystosowanych, do ściśle określonych warunkach. Forma treningu w hipoksji, czyli niedotlenieniu odbywa się na dużych wysokościach, przy niskim stężeniu tlenu w powietrzu. Wówczas w organizmie wzrasta stężenie hemoglobiny, która odpowiedzialna jest za transport tlenu i to w efekcie zwiększa wydolność organizmu. Podkreślić zatem należy, że używanie maseczek podczas biegania nie stanowi alternatywy dla zdrowego treningu. Może jedynie przyczynić się, do powstania nieprzyjemnych dolegliwości, które tylko utrudnią dalsze bieganie.