Rodzaje medali

Rodzaje medali

Branża sportowa to ogromna gałąź biznesu. Co roku inwestowane są w nią ogromne pieniądze, które mają wpływ na profesjonalizacje wielu jej obszarów. Z tego powodu wydarzenia sportowe należą do najbardziej widowiskowych przedsięwzięć, co sprawia, że ich stałemu rozwojowi ulegają nie tylko umiejętności sportowców, ale także moda sportowa oraz… rodzaje medali wręczane laureatom. Obecnie możemy wyróżnić kilka ich rodzajów. Dziś, niejeden utytułowany biegacz oglądający wspomniane nagrody, ma wrażenie, że obcuje z małym dziełem sztuki – tak atrakcyjne wizualnie są współczesne medale!

Tradycja zawsze w modzie

Większości z nas omawiana nagroda kojarzy się ze złotym lub brązowym krążkiem, na ogół wykonanym ze słabego jakościowo materiału. I takie odznaczenia nadal są wręczane sportowcom. Dziś, wieszak na medale niejednego biegacza zapełniony jest klasycznym okrągłymi lub prostokątnymi medalami, wykonanymi w technice 2d. Mają one surowy charakter, widnieje na nich zazwyczaj prosta grafika, wklęsła lub wypukła. Choć trendy zmieniają się, to mimo wszystko taka nagroda nadal jest często wręczana, być może ze względu na względnie niskie koszty produkcji lub…gust organizatora.

W każdym kształcie

Rodzaje medali stale ewoluują. Zmianie ulegają przede wszystkim ich kształty. Współczesne techniki medalowe umożliwiają wykonanie medali w dowolnym kształcie. Nierzadko organizatorzy wykorzystują tę możliwość i zlecają wykonanie tejże nagrody np. w kształcie loga firmy. Co więcej, dostępna jest także opcja wykonania takiego medalu w wersji 2d i 3d – Stojak na medale biegacza posiadającego takie nagrody wyglądem przypomina niemalże futurystyczną rzeźbę!

Nowoczesne medale

Szybki rozwój technologii sprawił, że powstało wiele sposobów na przyozdobienie tychże nagród – należą do nich np. wklejki. Są to specjalne naklejki, które pozwalają na dodanie do medalu kolorowych elementów. Równie popularne co one są także medale emaliowane – i to właśnie one są tymi najbardziej kolorowymi i przyciągającymi uwagę nagrodami, otrzymywanymi przez zwycięzców np. prestiżowych maratonów.