Sportowe Ciekawostki

Sportowe Ciekawostki

Sportowe Ciekawostki

Każdy z nas lubi nowinki i ciekawe rzeczy. Idąc naprzeciw Waszym oczekiwaniom uruchamiamy od dziś blok tematyczny pt. SPORTOWE CIEKAWOSTKI. Mamy nadzieję, że wiele rzeczy o których będziemy pisać kiedyś Wam się przyda.

SPORTOWE CIEKAWOSTKI

1. Naukowcy z Brazylii udowodnili, ze przepłukiwanie ust izotonikiem wspomaga sportowców, niezależnie od wieku, na długich dystansach. Obecność węglowodanów i ich częściowe strawienie w buzi stymulowało ciało do podjęcia większego wysiłku. Test przeprowadzono w ciągu jednej godziny biegania a u pijących izotonik dystans zwiększył się średnio o jeden kilometr.

2. Naukowcy z Wielkiej Brytanii udowodnili, że picie po treningu mleka beztłuszczowego powoduje, iż w następnym posiłku spożywa się o około 10% mniej kalorii niż osoby pijące koktajle węglowodanowe zawierających podobną liczbę kalorii co mleko. Wniosek jest taki, ze zamiast odchudzających koktajli lepiej pić mleko.

3. Naukowcy odkryli, że sportowcy, którzy spali mniej niż 8 godzin, byli 1,7 razy bardziej podatni na urazy niż ich koledzy, którzy spali dłużej. Wniosek. Im dłużej śpisz tym mniejsze ryzyko kontuzji.

4. Wg „Journal of Sport & Exercise Psychology” powstrzymywanie emocji powoduje gorsze wyniki u sportowca. Według psychologów hamowanie reakcji wymaga samokontroli, a limit stalowych nerwów nie jest niewyczerpalny. Jeżeli wykorzystasz go przed startem to może Ci zabraknąć samozaparcia na trasie. Badani, którzy po obejrzeniu wzruszającego filmu dali upust emocjom, mieli lepsze wyniki i odczuwali mniejsze zmęczenie niż ci, którzy filmu nie widzieli lub udawali twardzieli.

5. Naukowcy odkryli, że odczuwanie tempa zmienia się w zależności od tego, gdzie biegasz. Testom poddano grupę biegaczy, którzy mieli w tym samym tempie biec po bieżni tartanowej jak i na bieżni mechanicznej. Efekt był taki, że średnio biegli o 32% wolniej na bieżni mechanicznej.

Były to ciekawostki o sporcie

Źródło: Runner´s World Kwiecień 2016