Zalety rozgrzewki przed i po bieganiu

Zalety rozgrzewki przed i po bieganiu

Dużo biegasz, ale zapominasz o rozgrzewce przed bieganiem? Nie wiesz, jakie korzyści daje rozgrzewka po bieganiu? Poznaj zalety płynące z rozgrzewek, popraw swoją kondycję i wyniki, zacznij wygrywać zawody i zapełnij stojak na medale.

Rozgrzewka przed bieganiem

Rozgrzewka poprzedzająca duży wysiłek fizyczny, którym jest bieganie powinna skupiać się na rozgrzaniu mięśni, a także stawów i więzadeł. Przygotowanie do wysiłku może trwać tylko 7 minut, a pozwoli na uniknięcie małych i dużych kontuzji. Ćwiczenia można wykonywać nawet podczas wiązania butów, ale nie należy na nich poprzestać. Dobra rozgrzewka przed bieganiem przygotuje mięśnie i stawy. Podniesie temperaturę ciała, a także mięśni i mazi w stawach, która pełni dla nich funkcję ochronną i zapewnia płynność podczas pracy stawów. Pobudzenie krążenia przygotuje do aktywności serce.

Rozgrzewka po bieganiu

Rozgrzewka po bieganiu powinna obejmować z kolei ćwiczenia rozciągające. Powinny obejmować one zwłaszcza mięśnie ud i łydek. Korzyścią takich ćwiczeń jest przywrócenie równowagi nadwyrężonym mięśniom. Rozgrzewka po bieganiu trwająca przynajmniej 10 minut pozwoli na rozluźnienie spiętych mięśni, które w trakcie wysiłku uległy kurczeniu. W efekcie mięśnie zostaną zregenerowane, co przełoży się na zapobieganie ewentualnym kontuzjom w przyszłości.

Wygrywaj i zapełnij swój stojak na medale, aby poczuć satysfakcję!

Dobre przygotowanie do biegania, a także wprowadzenie rozgrzewki po bieganiu jako stały punkt kompleksowego treningu, zapewni satysfakcjonujące wyniki, które przełożą się z pewnością na zdobywane medale. Potem pozostanie już tylko zakupić wieszak na medale, aby zmieścić wszystkie trofea.

Rozgrzewka przed bieganiem powinna zwiększyć temperaturę ciała, przygotować mięśnie i cały organizm do pracy, natomiast rozgrzewka po bieganiu pozwoli na rozluźnienie mięśni i wytracenie ich podwyższonej temperatury, a w efekcie na odpowiednią regenerację, aby móc poprawiać kondycję biegacza i osiągane wyniki. Bieganie to zdrowie, ale bez rozgrzewki, możemy je mocno nadszarpnąć.